news-details

اطلس باستان شناسی هورامان رونمایی شد

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: اطلس باستان شناسی هورامان استان کردستان با در برگیری ۵۰۰ اثر تاریخی طراحی و تدوین شد.

به گزارش پایگاه رسانه ای کورد توریسم، پویا طالب‌نیا مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان اظهار داشت: اطلس در برگیرنده اطلاعات  ۵۰۰ اثر تاریخی، غارهای باستانی، اماکن و مساجد تاریخی، راه‌ها و قلعه‌های باستانی، معماری تاریخی فرهنگی روستاها بوده که یادگاری از دوران غارنشینی تا دوره قاجار است.

وی اضافه کرد: اطلاعات اطلس در قالب یک نرم افزار در گستره ۷۶ روستای منطقه تاریخی و فرهنگی هورامان استان کردستان در شهرستان‌های سنندج، سروآباد و کامیاران است که اطلاعات آن با تلاش های ۲ ساله هیات باستان‌شناسی به سرپرستی مسعود صادقی راد انجام شده است.

مدیرپایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان یادآور شد: اطلاعات اطلس به صورت داده‌های GIS در داخل نرم افزار قرار گرفته شده تا مدیریت سایت‌های باستان شناسی این منطقه به صورت علمی و بر پایه تحقیقات و یافته‌های باستان‌شناسی انجام شود.

طالب‌نیا گفت: نرم افزار اطلس باستان‌شناسی اورامان کردستان یکی از نقاط قوت پرونده ثبت جهانی شناخته شده و مقرر شده نتایج پژوهش‌هایی که در این راستا انجام شده فردا سه شنبه در نشست دستاوردهای پژوهشی پایگاه‌های جهانی و ملی کشور به صورت کنفرانس ارایه و اطلس نیز رونمایی شود.

وی با بیان اینکه ثبت تاریخی منطقه اورامان از سه سال قبل در استان کردستان آغاز و هم اکنون نیز پرونده آن در این استان تکمیل شده است، تاکید کرد: قسمتی از این منطقه نیز در استان کرمانشاه واقع شده که اطلاعات مربوط به این استان نیز در دست تکمیل است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورمان افزود: پس از اتمام تدوین اطلاعات مربوط به استان کرمانشاه پرونده نهایی در قالب دربرگیری ۲ استان از سوی وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می‌شود.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

2 + 4 =