news-details

۵۴ درصد جمعیت کردستان در حاشیه‌ شهرها سکونت دارند

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان گفت: ۵۴ درصد جمعیت استان در حاشیه‌ شهرها سکونت دارند که نزدیک به ۶۲ هزار و ۴۱۷ خانوار در ۵۲ محله حاشیه‌نشین استان را شامل می‌شود.

به گزارش کُردسمن، فرانک قدسی عصر امروز در جلسه بررسی عملکرد دفاتر تسهیلگری که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، اظهار کرد، هدف اصلی طرح توانمندسازی و توسعه محلات حاشیه‌نشین، کاهش آسیب‌های اجتماعی با مشارکت مردم محلات حاشیه است.

وی  از ۱۷ محله حاشیه‌نشین در سنندج خبر داد و گفت: به منظور توانمندسازی ساکنان و توسعه محلات حاشیه شهر، 10 محله زیرپوشش طرح تسهیلگری قرار گرفته است که تاکنون هفت دفتر تسهیلگری هم در محلات مختلف این شهر از جمله غفور، حاجی آباد، تقتقان، شهدا، اسلام آباد، حسن آباد، ننله، گریزه، عباس‌آباد و فرجه ایجاد شده است که در طول سال جاری این تعداد به ۹ دفتر ارتقاء یافته است.

وی گفت: برای اولین بار در شهرستان مریوان هم یک دفتر تسهیلگری ایجاد شده است.

این مقام مسوول عنوان کرد: در هر دفتر، 6 کارشناس متخصص شامل روانشناس، مددکار اجتماعی، امور شهری، کارشناس اقتصادی، حقوق و جامعه‌شناسی حضور دارند و در زمینه شناسایی و رفع مسایل مختلف مناطق حاشیه‌ای فعالیت می‌کنند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان با اشاره به اینکه دفاتر کاملا اجتماع‌محور بوده و با مشارکت خود مردم اداره می‌شود، ادامه داد: هدف اصلی از ایجاد این دفاتر تسهیلگری، احصای آسیب‌های اجتماعی محلات حاشیه، توانمندسازی افراد و تلاش برای رفع مسایل و مشکلات این مناطق  است.

قدسی اذعان کرد: هم‌اکنون کارشناسان از طریق سرشماری در  این محلات در زمینه‌های مختلف از جمله میزان توانمندی خانواده‌ها و وضعیت اجتماعی، مشکلات برجسته را  شناسایی کرده و  برای رفع دغدغه‌ها و توانمندسازی خانواده‌ها با استفاده از ظرفیت همان محله، برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این طرح به نوعی یاریگر کاهش آسیب‌های اجتماعی در محلات حاشیه و منفصل شهری است، اعلام کرد: در راستای توسعه این محلات و همسوشدن آنان  با زندگی در  سطح شهرنشینان اقدامات و برنامه‌ریزی‌های عمده‌ای صورت گرفته ولی مشارکت مردم در این امر  نقش کلیدی ایفا می‌کند.
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان با اشاره به اینکه در قالب دفاتر تسهیلگری  راهکارهای علمی و اجرایی در مناطق حاشیه‌شهر ارائه می‌شود، تصریح کرد: بیشترین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی  و اقتصادی در حاشیه‌ شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی مشاهده می‌شود.

 قدسی با بیان اینکه ۵۴ درصد جمعیت استان در حاشیه‌ شهرها سکونت دارند، افزود: قریب به  ۶۲ هزار و ۴۱۷ خانوار در ۵۲ محله حاشیه‌نشین در  استان کردستان سکونت دارند که بیشترین جمعیت بیکار استان را تشکیل داده‌اند.

وی بیان کرد: در مناطق حاشیه‌نشین زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی مناسب، مدارس مجهز متناسب با رشته‌های مورد نیاز و سلایق دانش‌آموزان، سالن‌های ورزشی مناسب، پارک‌ و فضاهای تفریحی متناسب با جمعیت این مناطق و فضاهای فرهنگی مانند سینما و کتابخانه... وجود ندارد لذا ساکنان این مناطق  برای دریافت خدمات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به فضای داخل شهرها روی می‌آورند که در نتیجه منجر به مشکلات زیادی خواهد شد.

 قدسی با بیان اینکه هویت فرهنگی برخی از  افراد در مناطق حاشیه‌نشین مشخص نیست، افزود: این امر منجر به ناهمگونی فرهنگی و عدم انسجام اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در  سکونتگاه‌های غیررسمی شده لذا تمهیدات اندیشیده شده در این راستا ضرورت دارد.

وی با ذکر اینکه در بحث آسیب‌شناسی، حوزه آموزش و پرورش، بهداشت و اشتغال از اولویت‌هاست، خاطرنشان کرد: در سال گذشته از محل اعتبارات تملک‌دارایی پنج میلیارد تومان برای تجهیز و هوشمندسازی ۱۱۸ مدرسه حاشیه شهر در  استان کردستان  اختصاص داده شد.

وی از اختصاص 3 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار با حمایت و هماهنگی معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان به طرح‌های عمرانی شهرداری، تکمیل و توسعه و تجهیز فضای سرای محلات و پارک‌ها در  پنج شهرستان و همچنین تخصیص اعتبار برای ایجاد تالار فرهنگی در پارک شهدا سنندج در راستای کاهش آسیب اعتیاد در این محله با همکاری شهرداری خبر داد.

قدسی در ادامه اظهار داشت: در بعد اجتماعی کارشناسان حوزه اجتماعی، حقوقی و روانشناسی دفاتر تسهیلگری پنج آسیب شناخته شده از جمله طلاق، اعتیاد، مفاسد اجتماعی، بیکاری و مشکلات حاشیه‌نشینی را بررسی می‌کنند.

این مقام مسوول اقدامات یک ساله دفاتر تسهیلگری را قابل توجه دانست و افزود: هرچند در این بازه زمانی اقدامات موثری به عمل آمده اما عمق و گستردگی آسیب‌ها می‌طلبد همگان تلاشی مضاعف داشته باشیم.

قدسی در پایان از نماینده ولی فقیه، استاندار و دیگر مسوولانی که در اجرای طرح‌های امور اجتماعی حمایت و همکاری داشته‌اند قدردانی کرد. 

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

10 + 5 =