news-details

اجرای مرحله دوم کاوش باستان شناسی تپه " قلعه بالا" در شهرستان بیجار

مرحله دوم کاوش باستانشناسی تپه تاریخی "قلعه بالا" در شهرستان بیجار با اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان طی سال آینده انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه رسانه ای کورد توریسم، محمد مرادی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت:  مرحله اول کاوش تپه "قلعه بالا"در اوایل تابستان امسال با اعتبار 60 میلیون تومان توسط یک تیم باستانشناسی به سرپرستی دکتر ولی پور عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شد و برای مرحله دوم این کاوش مبلغ 500 میلیون تومان اعتبار برای سال 99 اختصاص داده شده،  که امید است در سال آینده بتوان موقعیت و قدمت دقیق این تپه از نظر باستان شناسی مورد کاوش و مطالعه قرار گیرد.

مسئول اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیجار با اشاره به اینکه تپه "قلعه بالا" دارای ویژگی‌های خاصی از نظر استراتژیک و باستانشناسی است، تاکید کرد: اولین ویژگی این تپه  قرار گرفتن در وسط  شهر بیجار است که باید با دقت زیاد بررسی شود چرا که خود نشان دهنده زمان و چگونگی استقرار انسان‌ها از هزاره‌های پیش از تاریخ تا کنون در این شهر و منطقه بوده و حاوی اطلاعات بسیار ارزشمندی از فراز و نشیب فرهنگ و تمدن‌ در این شهر است.

مرادی در پایان خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت ویژه این تپه باستانی، ضروری است، برنامه‌ای هدفمند برای پژوهش‌های باستان شناسی آن طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شود.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

9 + 9 =