news-details

آموزش مصرف بهینه آب در جامعه نهادینه شود

مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان با بیان اینكه مصرف آب شرب در كشورمان به درستی صورت نمی گیرد، گفت: آموزش مصرف بهینه آب به ویژه در میان قشر كم سن و سال جامعه باید نهادینه شود.

به گزارش کردسمن، فرانك قدسی روز دوشنبه در اولین جشنواره استانی آب و زندگی اظهار داشت: مسائل آموزشی مصرف درست آب كه در كتب درسی ارائه می شود باید در زندگی كودكان نیز انتقال داده شود.
وی با بیان اینكه باید حساسیت استفاده صحیح از آب شرب را در بین كودكان ایجاد كرد، افزود: والدین نیز وظیفه دارند برای آگاه سازی كودكان از تعالیم قرآنی بهره گیرند تا آموزش ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.
مدیركل امور اجتماعی استانداری كردستان یادآور شد: در صورت استفاده غیرصحیح از آب شرب، تبعات منفی آن در آینده جامعه را درگیر می كند، بنابراین حفاظت از منابع آبی نیازمند برنامه ریزی مدون و اساسی است.
قدسی منابع آب را سرمایه ای ارزشمند دانست و گفت: مصرف بهینه باید در بخش های دیگر انرژی از جمله گاز و برق نیز مورد توجه قرار گیرد.
مدیر شعب كردستان نیز در این همایش اظهار داشت: بانك مسكن براساس رسالت اجتماعی خود و در راستای كمپین كشوری حمایت از مصرف صحیح آب این همایش را با هكماری شركت آب و فاضلاب شهری استان برای تقدیر از مشتركین كم مصرف شركت آبفا و الگو سازی صحیح مصرف و بهره برداری بهینه از منابع آب برگزار كرده است.
جلال الدین سلیمی از برگزاری سالانه این همایش خبر داد و گفت: بحث آب و ارائه راه كارهای تامین و مصرف صحیح آن آن بسیار مهم و حائز اهمیت است و مدیریت مصرف و صرفه جویی مهمترین راهكار برای مقابله با مشكل كم ابی و عبور از این مشكل است.
مدیرعامل شركت آبفای شهری كردستان نیز با بیان اینكه در شرایط تنش و بحران آبی قرار داریم، افزود: با این وجود اغلب مردم از منابع آبی به صورت بهینه استفاده نمی كنند.
محمدحسین محمدی نیاز روزانه هر شخص به آب را ۱۵۰ لیتر اعلام كرد و افزود: در حال حاضر در كشور ما ۲ برابر این رقم مصرف می شود كه نیاز است برای كاهش مصرف فرهنگ سازی شده و اهمیت منابع آبی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه مقدار آب شرب در دسترس برای هر شهروند در كشورمان از ۵۰ سال گذشته تاكنون از ۶ هزار مترمكعب به یك هزار و ۵۰۰ لیتر كاهش یافته است، یادآور شد: منابع آب شرب در دسترس هر شهروند ایرانی در این مدت ۷۵ درصد كاهش یافته است.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری كردستان افزود: در ازای تولید و توزیع هر مترمكعب آب 20 هزار ریال هزینه می شود كه از مشتركان حدود چهار هزار ریال دریافت می شود.
محمدی با بیان اینكه از منابع آبی درست استفاده نمی كنیم و در بخش كشاورزی بهره وری آب وجود ندارد، اضافه كرد: با توجه به اینكه دشت های استان در خطر فرونشست قرار دارند، استفاده صحیح از منابع آبی بسیار ضروری است.
این آیین با همكاری شركت آبفای شهری كردستان و مدیریت شعب بانك مسكن استان برگزار و در پایان از تعدادی از مشتركانی كه مصرف بهینه آب دارند با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

8 + 15 =