news-details

سلین، روستایی در مهمترین مسیر طبیعت گردی کردستان

روستای سلین بر مسیر مهمترین مسیر طبیعت گردی استان، یعنی مسیر مریوان به هورامان تخت و روستای گردشگری هجیج قرار گرفته و این یکی از مزیت های گردشگری روستا در برنامه ریزی تورهای گردشگری است که به علت قرارگیری در منطقه حفاظت شده کوسالان دارای تنوع در گونه های جانوری و گیاهی بوده و این تنوع به توسعه اکوتوریسم در منطقه کمک شایانی کرده است.

روستای سلین از توابع بخش هورامان تخت شهرستان سروآباد، در فاصله 7 کیلومتری جنوب شرقی شهر هورامان تخت و در 70 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهرستان واقع شده است فاصله روستا تا سنندج 200 کیلومتر بوده که مسیر دسترسی کاملا آسفالت است.

منطقه کردستان، طول جغرافیایی روستای سلین برابر با 46 درجه و 19 دقیقه و عرض آن 35 درجه و 14 دقیقه و ارتفاع آن از سطح دریا برابر با 850 متر می باشد و به علت ارتفاع کم آن، از مناطق گرم استان می باشد.

این روستا بر مسیر مهمترین مسیر طبیعت گردی استان یعنی مسیر مریوان به هورامان تخت و روستای گردشگری هجیج قرار گرفته است و این یکی از مزیت های گردشگری روستا در برنامه ریزی تورهای گردشگری است و به علت قرارگیری در منطقه حفاظت شده کوسالان دارای تنوع در گونه های جانوری و گیاهی بوده و این تنوع به توسعه اکوتوریسم در منطقه کمک شایانی کرده است.

به علت احداث سد داریان در سال های اخیر، آب دریاچه پشت سد بخشی از زمین های روستا را در برگرفته و به همین دلیل روستای سلین آخرین روستائیست که در آن از طریق قایق، تردد به سایر روستاها مانند هجیج انجام می شود که معمولا این نوع تردد، در برنامه گشت های مسافرتی به صورت ترکیبی با سفرهای زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.

اهالی روستا بسیار خونگرم و مهمان نواز و دارای تحصیلات عالیه می باشند که زبانزد منطقه است. زبان مردم روستا کردی هورامی و مانند سایر مناطق هورامان، تمامی اهالی روستا، لباس های زیبای کردی برتن می پوشند.

 

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

14 + 11 =