news-details

اقامتی دلنشین در بوم گردی ژاورود کردستان

نخستین خانه بوم گردی منطقه کلاترزان شهرستان سنندج به مناسبت هفته دولت در روستای آویهنگ افتتاح شد.

مسعود رمضانی مدیر بومگردی ژاورود روستای آویهنگ در گفتگو با خبرنگار کورد توریسم با اشاره به اینکه سیر ورود گردشگر به منطقه روبه افزایش است، گفت: بوم گردی ژاورود با حمایت های میراث فرهنگی کردستان با هدف ماندگاری بیشتر گردشگران و کمک به توسعه اقتصادی روستا با حضور مدیران استانی افتتاح شد.

به گفته مدیر بوم گردی ژاورود، این بوم گردی در 8 اتاق شبانه پذیرای 50 نفر گردشگر است.

رمضانی بیان کرد: در بوم گردی ژاورود انواع غذاها و نان های محلی بر طبق سلیقه مهمانان و گردشگران توسط زنان روستا طبخ می شود.

وی به قرارگیری این روستا در میان مجموعه جنگل های سرسبز اشاره کرد و افزود: کوه های اطراف روستا دارای مناظری زیبا برای کوهنوردی بوده و دره های آن تا حدود 7 کیلومتر پوشیده شده از درختان سرسبز است که پیاده روی دل انگیزی را برای گردشگر به ارمغان می آورد.

این فعال گردشگری به اجرای برنامه های فرهنگی با حمایت  این مجموعه نیز اشاره کرد و گفت: جشنواره ی نوروزی، جشنواره ی غذاهای محلی، جشنواره گردو، مراسمات شب یلدا و ... با ظرفیت حضور هزاران گردشگر در آویهنگ برگزار می شود.

روستای آویهنگ واقع در ۶۰ کیلومتری شهر سنندج و مابین دو شهر مریوان و سنندج واقع شده است. این روستا در حال حاضر حدود ۷۰۰ خانوار و بیش از ۲۰۰۰ نفر جمعیت ساکن دارد. این روستا در بخش کلاترزان، دهستان ژاورود غربی واقع شده است. با آب و هوایی سرد و معتدل در وضعیت تپه ای و کوهستانی قرار دارد.

زبان مردم کردی، گویش اورامی است و همگی مسلمان و اهل تسنن هستند. این روستا با داشتن منظره ای کوهستانی و رودخانه های پرآب با حواشی زیبا و جنگلهای بلوط و باغهای سرسبز با گونه های مختلف از درختان محلی مناسب برای جذب گردشگر و مسافر است. درختانی مانند ون، انجیر کوهی، زالزالک، بلوط، بید، چنار و صنوبر، باغهای زیبایی را به وجود آورده اند. در طبیعت این روستای بکر و زیبا گیاهان دارویی فراوانی از جمله گل گاوزبان، پونه، شاطره و گون یافت می شود که درمانگران طبیعی به راحتی میتوانند در این منطقه گیاهان دارویی مورد نظرشان را پیدا کنند.

کوه سنگ سرخ، با ارتفاعی حدود ۲۴۱۰ متر در نزدگی روستا واقع شده که انصافا یکی از زیباترین مناظر استان کردستان است. در روستای آویهنگ، بقاء و اماکن متبرکه ای وجود دارد که مردم و مسافران زیادی را برای زیارت به سمت این روستا می کشاند. مرقد حاج حسن و بقعه امامزاده پیرعمر از اماکن زیارتی و تاریخی این روستا محسوب می شود.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

15 + 6 =