news-details

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان: همایش بین المللی عصر آهن در کردستان برگزار می‌شود

دیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: همایش بین المللی عصر آهن طی روزهای 11 و 12 آبان ماه سال جاری در استان کردستان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه رسانه ای کورد توریسم، محسن علوی در جلسه هماهنگی برگزاری چهار رویداد ملی و بین المللی در استان کردستان که در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، اظهار کرد: باستان شناسی در استان کردستان مظلوم واقع شده و سیستم حاکمیت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، هیچ نگاهی به این مقوله در استان نداشته است.

وی افزود: قبل از انقلاب، تنها نقطه‌ای که در کردستان کارهای باستان شناسی روی آن صورت گرفته، تپه زیویه بوده و بجز این نقطه، باستان شناسی کردستان در تاریخ باستان شناسی ایران مورد غفلت قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان عنوان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع سعی کردیم که نگاه ویژه‌ای را به این بخش داشته باشیم و طی چند سال گذشته سه همایش باستان شناسی زیویه، مریوان و اورامان را در استان برگزار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: استان کردستان جزو مناطق بسیار مهم عصر آهن در ایران است که علاوه بر استان ما استان‌های همدان، آذربایجان غربی، سمنان و کاشان نیز جزو مناطق بسیار مهم عصر آهن در کشور هستند.

علوی ذکر کرد: در این زمینه جلساتی را با پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی و موزه ملی داشتیم که نتیجه آن برگزاری یک همایش بین المللی برای عصر آهن ایران در استان کردستان بود.

وی اضافه کرد: برای این منظور یک هیات تشکیل شد و بزرگترین متخصصان عصر آهن جهان را شناسایی کردیم و با همه آنها مکاتبه لازم صورت گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان با عنوان اینکه 40 نفر متخصص خارجی داوطلب شرکت در این همایش بودند، گفت: حداقل 20 نفر از این افراد که از نامدارترین متخصصان حوزه عصرآهن هستند در این همایش حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه برگزارکنندگان این همایش پژوهشگاه میراث فرهنگی، موزه ملی ایران، اداره کل میراث فرهنگی و دانشگاه کردستان هستند، اعلام کرد: 45 مقاله مورد پذیرش قرار گرفته که در قالب یک کتاب چاپ می‌شود و در زمان برگزاری همایش در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

علوی در پایان خاطرنشان کرد: همایش بین المللی عصر آهن طی روزهای 11 و 12 آبان ماه سال جاری در استان کردستان برگزار می‌شود.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

14 + 3 =